Mr Rentall

محمدمهدی رشیدی

سفير فرهنگ " اجاره " در ايران

بنيانگذار اقتصاد اشتراكى

كارآفرين در صنعت اجاره

هوشمندانه خرج كنيد / ثروتمند زندگى كنيد

Mr Rentall

محمدمهدی رشیدی

سفير فرهنگ " اجاره " در ايران

بنيانگذار اقتصاد اشتراكى

كارآفرين در صنعت اجاره

هوشمندانه خرج كنيد / ثروتمند زندگى كنيد

عنوان

اجاره نامه عادی بهتر است یا محضری؟

مقالات

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شمارا نیز به خود درگیر کرده باشد، این است که اجاره‌نامه‌ای که در دفتر مشاورین املاک تنظیم می‌گردد چقدر معتبر و قانونی است؟

بر طبق قانون تمامی اسناد رسمی که ثبت می‌شوند دارای اعتبار تمام و کمال هستند؛ مگر آنکه خلاف این امر در دادگاه‌های صالح اثبات شود. در مقابل اسناد رسمی، یک سری از اسناد عادی نیز وجود دارد که توسط مشاورین املاک به ثبت می‌رسند و در این پاره از اسناد نیازمند به اثبات اعتبار قانونی‌ در دادگاه صالح خواهید بود. اسناد رسمی بر طبق قانون لازم‌الاجرا بوده و دارای برتری نسبت به سندهای عادی هستند. درواقع وظیفه مشاور املاک معرفی موجر و مستأجر به یکدیگر بوده و در قبال آن دریافت حق‌الزحمه است و درنهایت معرفی آن دو به دفتر اسناد رسمی معتبر است.

قراردادهای تنظیم‌شده در بنگاه‌های املاک کاملاً عادی می‌باشند

بر طبق قانون تجارت، کار اصلی مشاور املاک دقیقاً دلالی و واسطه‌گری ملک است؛ کار دفاتر رسمی نیز تنظیم سندهای رسمی است. بنابراین ارزش قانونی که سند بنگاهی دارد دقیقاً برابر با سندی است که میان مستأجر و موجر داخل خانه نوشته می‌شود! ازاین‌رو برای جلوگیری از دعاوی ملکی موجود در دادگاه‌ها باید اجاره‌نامه به‌صورت محضری ثبت شود. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دفاتر اسناد رسمی تنها برای خریدوفروش فعالیت دارند، و یا برخی از ترس هزینه‌های دفترخانه پایشان را نیز به آنجا نمی‌گذارند. لازم است بدانید که حتی اگر قرارداد شما در بنگاه‌های املاک دارای کد ره‌گیری و هولوگرام  نیز باشد، تنها به‌منظور پیشگیری از معاملات مکرر مورد اعتماد بوده و به‌هیچ‌عنوان هم‌رده با اسناد رسمی نخواهد بود، بنابراین تابع قوانین مختص به خود است.

مزایای اجاره‌نامه رسمی‌:

  1. این نوع از قراردادها تحت تأثیر زمان نبوده و قاطع و رافع دعوی است.
  2. هیچ انکار و تردیدی در آن‌ها وجود ندارد.
  3. معتبر و قابل استناد به تاریخ رسمی هستند.
  4. این نوع از قراردادها لازم‌الاجرا می‌باشند.
  5. احقاق حق مالک در کوتاه‌ترین مدت با ضریب اطمینان بالا امکان‌پذیر است

به جرات می توان گفت که بزرگترین مزیت تنظیم این گونه اجاره نامه‌ها، احقاق حق مالک در کوتاه ‌ترین مدت با ضریب اطمینان بالا است و در تنظیم اجاره‌نامه همه موارد از جمله ذکر شرایط دو طرفه، حق کسب و پیشه و تجارت، نوع کسب و کار واگذاری به غیر مشخص و موارد ذکر می‌‌شود و جایی برای تکذیب یا رد وجود نخواهد داشت.

هزینه ثبت اجاره نامه در دفترخانه اسناد رسمی

تعرفه‌های دفاتر اسناد رسمی ‌هر ۴ سال یکبار توسط قوه قضائیه تعیین می‌شود و این طور نیست که به صورت تصاعدی بالا برود. به این معنا که هرچه قیمت مورد معامله بالاتر باشد حق التحریر به همان میزان افزایش نمی‌یابد بلکه به نسبت کاهش پیدا می‌کند و هزینه حق الثبت هم با همین مبلغ گرفته می‌شود.

ارادتمند محمدمهدى رشيدى ( آقاى اجاره )

برچسب: